Co nowego w Netto?
Od jakiegoś czasu w Netto zaczęły się pojawiać nowe wina. Tchnęło to trochę świeżego powietrza na mocno zakurzone półki tego dyskontu, bo po prawdzie wcześniej nie było po co w ogóle tam zaglądać. Wraz z pojawieniem się nowego (w większości włoskiego) asortymentu podjęliśmy decyzję o jego wypróbowaniu i podzieleniu się z Wami naszymi wrażeniami. Ja na celownik wziąłem bardziej budżetowe butelki, które opiszę w dzisiejszym odcinku. Robert zdegustował górną półkę Netto i jego wpis pojawi się w przyszłym tygodniu.


Nasze ostatnie marketowe degustacje możecie znaleźć pod linkami:
Sprawdzam cztery butelki – trzy z Włoch (Veneto, Toskania, Piemont) oraz jedną z Bordeaux.
Borgo al Pascolo Chardonnay Trvenezie IGT 2024, C.D.W. srl (Netto, 25 PLN)
Wino należy do marki Netto „Borgo al Pascolo” z której to będziemy też sprawdzać dziś Chianti. Oczywiście są to różni producenci ukryci pod literowymi szaradami.


Jasno złoty, ładny błyszczący kolor. W nosie mamy dużo dojrzałej brzoskwini i moreli, trochę aromatu budyniowego, wanilii i dojrzałego żółtego jabłka i melona. Usta ze średnią kwasowością, ale świeże. Jabłka (żółte i czerwone), kwaskowa brzoskwinia i ufo. Średnia końcówka. Czyste, proste, przyjemne. Sałata z grillowanym kurczakiem, łosoś z rusztu będą świetnymi kompanami. Solo, na taras również będzie świetne. 86/100
Borgo al Pascolo Chianti DOCG 2024, ICQRF (Netto, 30 PLN)


Ciemno rubinowy kolor z lekko purpurowym brzegiem. Zapach jest bardzo klasyczny, właściwie w ciemno nie można go pomylić z winem w innego regionu. Dominują wiśnie, czereśnie i taka typowa ziemistość. Podlane to jest leciutko dymnym sosem z dodatkiem poszycia leśnego. Kwasowość jest wysoka, ale trochę okiełznana całkiem dojrzałym owocem – wiśniowo-czereśniowym, z dodatkiem czerwonej śliwki. Tanina jest jednak masywna, gruba, ciężkawa. Mimo wszystko jest tu jakiś balans i swoista przyjemność. Dobre do makaronów w pomidorowych sosach, grillowanych mięs – kurczaka i wieprzowiny i nawet steka. Kiełbasa też przejdzie. Smaczne. 86/100
Barbera d’Asti Superiore DOCG 2023, Faliero (Netto, 30 PLN)
Ta barbera jest importowana przez AMKE, w odróżnieniu od poprzednich win, które są w dystrybucji Netto. W tym przypadku desygnacja Superiore oznacza, że wino dojrzewało minimum 14 miesięcy w tym co najmniej 6 w dębie.


Bardzo ładny rubinowy czysty kolor. W nosie atakuje nas ostrawa, ale dojrzała wiśnia wraz z aromatami grafitu, ziemi i tytoniu. Do tego dochodzi jakaś bazaltowa mineralność. Zapach jest lekko likierowy, całkiem poprawny. Klasycznie usta obfitują w wysoką kwasowość i miękką taniną (choć lekko szczypiącą). Dużo wiśni i takiej trochę zmęczonej czereśni. Średniej (+) długości finisz z nutami dojrzałych i suszonych śliwek. Taki lekko nalewkowy. Nie jestem fanem takiego stylu barbery, ale jest to sprawnie zrobione wino i znajdzie swoich amatorów. 86/100
Haut-Medoc AOC Cru Bourgeois 2020, Chateau La Tonelle (Netto, 44 PLN)
Dobry rocznik, dobra cena, wyższa kategoria, zobaczmy jak ten bordos się zaprezentował.


Wino jest rubinowe i ma jasny brzeg, ale nie jest bardzo przezroczyste. Zapach jest bardzo przyjemny, choć już lekko ewoluowany. Mamy dużo bardzo dojrzałych ciemnych i czerwonych śliwek, jagód i skórki pomarańczowej. Pojawiają się też pieczone owoce i aromaty piórnikowe. Kwasowość jest wysoka a tanina niestety kredowa i mulista. Dużo ciemnej śliwki, gorzkawej aronii, jeżyny oraz jagody. Średniej długości końcówka. Nos obiecuje dużo więcej, niż dostajemy w ustach. 85/100
No powiem szczerze, że Netto zaskoczyło mnie pozytywnie! Szczególnie jakością ujęło mnie to chardonnay, gdyż nie zapodziewałbym się takiego wina w tej cenie z Veneto. No i Chianti za 3 dychy nie może się powstydzić typowości. Podobało mi się!
Do następnego!
W.