South Africa Chenin Blanc Deluxe Paarl 2022 z Lidla

Udostępnij ten post

Jeśli regularnie robicie zakupy w sklepach sieci Lidl, to pewnie doskonale znacie ich produkty z serii Deluxe. Jednak dopiero niedawno zauważyliśmy, że pojawiły się też wina sygnowane tą marką. Nasze pierwsze spotkania z chardonnay z Australii trudno było zaliczyć do udanych. Niezrażeni tym faktem postanowiliśmy tym razem spróbować niedrogiego chenin blanc z RPA.

RPA – Nowy Stary Świat

W winiarskiej nomenklaturze przyjęło się rozróżniać wina ze względu na kraj pochodzenia na Stary i Nowy Świat. Ten pierwszy to kraje europejskie, ten drugi zaś to państwa leżące na innych kontynentach. Podział ten wziął się od tego, że prawdopodobnie winiarstwo narodziło się na Kaukazie kilka tysięcy lat przed naszą erą (nowa teoria wskazuje również na równolegle narodziny gdzieś na terenach Pirenejów). Tradycje winiarskie Europy są więc niezwykle długie i dość dobrze udokumentowane. Do krajów Nowego Świata winiarstwo zaś zawędrowało w dobie kolonizacji wraz z falami europejskich osadników i rozpowszechniło się na dobre zwykle dopiero w XIX wieku.

Na tym tle RPA pozostaje wyjątkiem. Pierwsze winiarnie powstały tu już w II połowie XVII wieku, za sprawą francuskich protestantów (hugenotów). Przypłynęli oni do Południowej Afryki, uciekając przed kolejną falą prześladowań w swojej dawnej ojczyźnie. Oznacza to, że obecnie winiarstwo w Południowej Afryce ma już ponad 300-letnią historię. Stąd też czasem kraj ten (jeśli chodzi o styl powstających win) była określany jako najbardziej europejski z Nowego Świata.

RPA – najważniejsze fakty

RPA to kraj niezwykle różnorodny nie tylko pod względem kulturowym ale i winiarskim. Spróbujmy jednak usystematyzować tę wiedzę na choćby ogólnym poziomie.

Klimat

Za sprawą chłodnego prądu morskiego stosunkowo umiarkowany. Im dalej od wybrzeża, tym robi się bardziej gorąco i sucho.

Teren

Dużo łańcuchów górskich i dolin – sporo mikroklimatów. Winnice na zboczach zyskują na chłodniejszym powietrzu spływających z gór.

Odmiany

Najpopularniejsze, flagowe odmiany RPA to chenin blanc (wina białe) i pinotage (wina czerwone).

South Africa Chenin Blanc Paarl Deluxe 2022 z Lidla (19,99 zł)

Nasze wino pochodzi akurat z dystryktu Paarl, leżącego dalej od wybrzeża, gdzie klimat jest stosunkowo gorący. Pachnie mocno owocowo, mamy tu sporo gruszek, ale też owoców tropikalnych, marakui i mandarynki. Smakuje zaś grejpfrutem, skórką jabłek i ponownie gruszką, a w tle pojawia się trochę ziół i delikatne migdały. Całość nieźle soczysta, choć kwasowości mogłoby być odrobinę więcej. Dobre- (86/100).

W kategorii butelek do 20 zł, gdzie znacznie łatwiej o wtopę niż zachwyt, tutaj mamy coś w rodzaju bezpiecznego „wina środka”. Spora owocowość i umiarkowana kwasowość sprawia, że ta pozycja nie przestraszy osób, które nie do końca odnajdują się w bardzo wytrawnych stylach, ale też daleko jej do przerysowania, czy karykatury. Pamiętacie niedawny przepis Wojtka na doradę z cytrusami? Tam polecaliśmy inne wino z RPA, ale i tej butelki nie bałbym się dobrać do tego dania.