Pinot noir – jak smakuje, gdzie powstaje?

Udostępnij ten post

Pino nuar (fonetycznie) – te słowa u wielu wywołują szybsze bicie serca. Pinot noir to bowiem jeden z najszlachetniejszych czerwonych szczepów winorośli, mawia się nawet, że to właśnie on ma najwięcej do powiedzenia na winiarskiej scenie. Dlatego dziś przyjrzymy się jegomościowi i powstającym z niego winom.

Warto dodać, że ta spotykana w wielu miejscach na świecie odmiana doczekała się też różnych nazw – we Włoszech bywa nazywana Pinot Nero, w Niemczech Spätburgunderem, w Austrii Blauburgunderem.

Skąd pochodzi pinot noir?

Uważa się, że ojczyzną pinot noir – i do dzisiaj jednym z najważniejszych miejsc jego uprawy – jest Burgundia we Francji. Kultowe winnice takie jak Romanée-Conti, La Tâche, Richebourg, Le Chambertin – w których uprawiany jest pinot noir, dorobiły się legendarnej marki, a butelki z nich pochodzące kosztują nawet po kilkanaście tysięcy euro.

Romanée-Conti, skąd pochodzą najdroższe pinot noir na świecie.

Spotkacie go jednak nie tylko we Francji, ale na całym świecie: w Kalifornii w USA, w Chile, w Nowej Zelandii, w Niemczech, jest uprawiany również w Polsce.

Szczep jest wiekowy, bo to prawdopodobnie jedna z najstarszych do dzisiaj uprawianych odmian. Jego mutacjami są pozostali przedstawiciele rodziny pinotów, a więc pinot gris i pinot blanc.

Istnieje teoria, że delikatny kolor jakim odznaczają się wina pinot noir wskazuje właśnie na jego wiekową ewolucję, bowiem wraz z kolejnymi pokoleniami po prostu jego intensywność się degeneruje. Taki paradoks, że młodzieńczy, owocowy styl tych win wiąże się jednocześnie z nadgryzionym zębem czasu.

Wśród ciekawostek związanych ze współczesną historią pinot noir należy wymienić film „Bezdroża”, który wpłynął na amerykańskie uwielbienie szczepu. Inna strona tego medalu jest taka, że ze względu na zwiększony popyt – wpłynęło to na produkcję win gorszej jakości, z winogron uprawianych w miejscach nieprzyjaznych pinot noir. Eksperci powołują się nawet na badania, z których wynika, że prawdziwym zwycięzcą (w dłuższej perspektywie) tej filmowej historii został nie pinot noir, ale zepchnięty na boczny wówczas tor – merlot.

Jak smakuje pinot noir?

Zazwyczaj wina z pinot noir to pozycje stojące raczej po owocowej stronie mocy. Wśród czerwonych win sytuują się jako jedne z najlżej zbudowanych, ale dzięki swojej kwasowości są też zdolne do co najmniej kilkuletniego dojrzewania.

Za to pozycje z Nowego Świata (czyli spoza Europy, z krajów takich jak USA, Australia, Nowa Zelandia, Chile czy Argentyna) będą miały odrobinę mocniejszą budowę, wyższy alkohol i większą koncentrację. Nie powinny jednak tracić owocowego charakteru.

Do czego podawać pinot noir?

Pinot noir jest odmianą bardzo wdzięczną w kuchni, pasuje do wielu różnych dań. Można go podawać choćby do deski zimnych wędlin czy pasztetów. Pełnię swojej klasy szczep pokazuje podawany wraz z pieczonym drobiem. Nie chodzi tylko o kurczaka, ale przede wszystkim o pieczoną kaczkę czy gęś. Do tego pinot noir sprawdzi się z królikiem (zwłaszcza pieczonym albo podanym w pomidorowym sosie), a my nie boimy się go podawać nawet z tuńczykiem!

Mamy dla Was kilka gotowych pomysłów:

Pinot noir w Polsce?

Pinot noir choć jest odmianą niełatwą w uprawie, to już od dobrych kilku lat zadomowił się w Polsce i ma tu swoje sukcesy. Zwróćcie uwagę szczególnie na butelki:

  • Winnicy Turnau,
  • Winnicy Miłosz,
  • Winnicy Płochockich,
  • Winnicy Kamila Barczentewicza,
  • Winnicy Ingrid,
  • Winnicy Hiki,
  • Winnicy Moderna,
  • Winnice Wzgórz Trzebnickich.

Odmiany podobne do pinot noir?

Tu mam dla Was dobre wieści, bo jeśli lubicie już wina z odmiany pinot noir i chcecie poeksplorować właśnie w podobnym kierunku, to szukajcie butelek ze szczepów takich jak gamay, schiava, grenache, zweigelt, dolcetto.

Polecane przez nas pinot noir

Pinot noir charakteryzuje się subtelnością, zwiewnością, owocowością oraz mocną kwasowością. Wszystko to sprawia, że ma różne twarze, sprawdza się na co dzień, ale i do starzenia. Większość win z pinot noir jest czerwona, ale wykorzystywany jest również do produkcji różowego wina. Pinot noir to także jedna z trzech głównych odmian winogron używanych do produkcji szampana, obok meunier i chardonnay.

Nie ukrywam, że nie jestem w stanie stworzyć jednej listy pinot noir, która wyczerpałaby temat, dlatego pozwólcie, że polecę tylko kilka dostępnych u nas pozycji:

Niezłe pinot noir z Nowego Świata znajdziecie również w dyskontach.

Do pinot noir będziemy wracać jeszcze nie raz. Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik zarysował Wam jego kluczową pozycję. Mogę też Wam już zdradzić, że przygotowujemy właśnie panel pinot noir z Nowego Świata. Chcemy przez to sprawdzić, jakie wina mamy dostępne na polskim rynku.