Jagnięcina w kremowym sosie (fricadelle d’agneau)

Udostępnij ten post

Zwykle jagnięcinę przygotowujemy po włosku, a więc albo pieczemy, albo podajemy w sosach bazujących na pomidorach. Dzisiaj inna odsłona, przepis z kuchni francuskiej – fricadelle d'agneau.

Do tego dania potrzebujecie mięsa gulaszowego, najlepiej z udźca albo łopatki jagnięcej. Przepis jest jednogarnkowy, więc użyjcie dość dużego naczynia z grubym dnem, aby mięso miało możliwość się przesmażyć w pierwszym etapie (jeśli nie macie takiego dużego garnka czy patelni, to smażcie jagnięcinę partiami).

  1. Mięso oczyście z nadmiaru tłuszczu i błon, ale nie bądźcie tutaj aptekarscy. Trochę tłuszczu nie zaszkodzi i tak wytopi się on w trakcie przygotowania dania, a doda więcej smaku. Pokrójcie mięso na dość duże ok. 5-centymetrowe kawałki.
  2. Dodajcie do garnka łyżkę masła i smażcie jagnięcina kilka minut, aż złapie lekko brązowy kolor.
  3. W międzyczasie pokrójcie zieloną część pora na dość wąskie plasterki i duże cebule w piórka albo półplasterki.
  4. Gdy mięso jest już przesmażone, wyjmijcie je i odłóżcie na bok na talerz.
  5. Dodajcie do garnka jeszcze jedna łyżkę masła, pora oraz cebulę. Zmniejszcie ogień do minimum, chodzi o to, żeby warzywa powoli dusiły się, a nie smażyły. Po 10 minutach powinny być gotowe, zerknijcie, czy zebrały przy okazji resztki mięsa z dna garnka.
  6. Dodajcie mięso z powrotem do garnka. Gdy złapie temperaturę, dosypcie półtorej łyżki mąki. Zwiększcie ogień i smażcie całość minutę-dwie. Dodajcie też sporą szczyptę soli, trochę pieprzu, 2-3 liście laurowe i kilka gałązek świeżego tymianku (albo łyżeczkę suszonego).
  7. Wlejcie do garnka 150 ml białego wina i tyle samo wody. Przemieszajcie całość, zmniejszcie ponownie ogień i przykryjcie garnek. Całość powinna dusić się 30-40 minut, po tym czasie dorzućcie pokrojone w plasterki pieczarki i malutkie cebulki w całości.
  8. Po kolejnych 10 minutach sprawdźcie, czy mięso jest miękkie. Jeśli potrzebuje więcej czasu, to duście je dalej, w razie konieczności dodajcie więcej wody.
  9. W miseczce zmieszajcie dwa żółtka, 200 ml śmietanki 30% i łyżkę soku z cytryny. Zahartujcie je kilkoma łyżkami sosu.
  10. Wyłączcie ogień pod garnkiem z mięsem i przelejcie zawartość miseczki do garnka, zamieszajcie całość. Nie podgrzewajcie już sosu, bo jajka się zetną. Sos nie będzie zbyt gęsty, ale nie powinien też być wodnisty.

My lubimy to danie podawać z ziemniakami, ale sprawdzi się też z ryżem, makaronem, czy nawet kaszami. Jako dodatek proponujemy mizerię, albo po prostu miks sałat z pomidorkami koktajlowymi i oliwą.

Jeśli chodzi o wina, do dania pasują mocniej zbudowane biele. Delikatne użycie beczki i dojrzewania na osadzie, które nadaje im kremowej struktury, znakomicie sprawdza się z sosem. Szukajcie więc Burgundii (nie musi być od razu jakaś bardzo droga), albo chardonnay czy weissburgundera z Niemiec, czy Alto Adige.